A holokauszt áldozatainak emléke elött tisztelegtek a Páva utcában

pavautcaTíz éve nyilvánította az ENSZ közgyűlése január 27-ét, az auschwitzi koncentrációs tábor felszabadításának napját a holokauszt nemzetközi emléknapjává. Auschwitz felszabadítása egy különös jelentőségű mérföldkő a magyar holokauszt történelmében.
Az idei, hetvenedik évfordulót fokozott figyelem kíséri.
Január 25-én vasárnap délután a Páva utcai Holokauszt Emlékközpontban több százan emlékeztek az áldozatokra. Nagykövetek, politikusok, és több mint kétszáz vendég tekintett vissza közösen az Auschwitzi koncentrációs tábor felszabadítására, és a Shoa borzalmaira.
pavautca1Felszólalt többek között Lieselore Cyrus, a Német Szövetségi Köztársaság budapesti nagykövete, aki kiemelte, hogy “Életben kell tartani az emlékezést, és beszélni kell a holokausztról, hiszen Európában nincs helye az idegengyűlöletnek.”
Őexcellenciája Roman Kowalski, Lengyelország budapesti nagykövetének beszédét a budapesti Lengyel Intézet igazgatója Katarzyna Sitko tolmácsolta, és emlékbeszédet mondott Izrael Állam budapesti nagykövete, Ilan Mor is.
“Az antiszemitizmus megerősödött az elmúlt években, a zsidók fizikai biztonsága veszélybe került szerte a világon. Hozzátette: akik becsülik az alapvető emberi értékeket, szabadságjogokat, azoknak közösen kell fellépniük az antiszemitizmus ellen. Akik tagadják a holokausztot, Izraelt illegitimnek tartják, és a holokauszt tagadása az antiszemitizmus egyik formája. Az európai vezetőknek fel kell mérniük, mit tehetnek az antiszemitizmus ellen, és össze kell fogniuk ebben a küzdelemben – mondta Ilan Mor.
A megemlékezésen Mága Zoltán hegedűművész zenekarával tisztelgett a holokauszt áldozatainak emléke elött.
A náci Németország 1940-ben építtette az auschwitzi koncentrációs tábort Lengyelországban. A szomszédos birkenaui láger két évvel később jött létre, ez lett a zsidók megsemmisítésének fő helyszíne. Az Auschwitz-Birkenauba érkezők 70-75 százalékára az azonnali halál várt. Az emberek tervszerű megsemmisítése csak 1944 késő őszén ért véget. A németek a birkenaui gázkamrákat felrobbantották, a foglyok nagy részét a szovjet csapatok közeledtekor legyilkolták vagy gyalogmenetben megindították nyugat felé.
A tömeggyilkosság bizonyítékait igyekeztek megsemmisíteni, ezért az áldozatok számáról a mai napig nincsenek pontos adatok. Az auschwitzi múzeum hozzávetőlegesen 1,3 millióra teszi a táborkomplexumba deportáltak számát, akik közül 1,1 millió volt zsidó, és sok lengyel, roma és szovjet hadifogoly is volt köztük. A Magyarországról odahurcolt zsidók száma meghaladta a 430 ezret, ők alkották itt a zsidók legnépesebb csoportját.
A tábort 1945. január 27-én a Vörös Hadsereg katonái szabadították fel.
A megemlékezésről készült MTI képeket itt tekinthetik meg>>>

2015, jan, 25