Izrael elrendelte az éttermek és kávézók bezárását a koronavírus miatt

Benjamin Netanjahu ügyvivő miniszterelnök szombat este újabb szigorú intézkedéseket vezetett be a koronavírus terjedésének megakadályozása érdekében.
Izraelben szombat estére a megerősített koronavírusos esetek száma 193-ra nőtt, két személy állapota súlyos, tízé közepesen súlyos. 40 000 polgár van jelenleg otthoni karanténban, köztük közel 1000 orvos, több mint 600 nővér, 170 mentős és 80 gyógyszerész.
Netanjahu szerint az izraelieknek hozzá kell szokniuk egy „új napi rutin”-hoz a koronavírus megfékezése érdekében.
“Itt a cél az életmentés. Háborúban vagyunk. Az ellenségünk egy láthatatlan vírus.”
A miniszterelnök ismételten hangsúlyozta a személyes higiénia fontosságát, és felszólította a lakosságot, hogy tartsanak két méter távolságot egymástól, és ha a munkájukat otthonról is el tudják végezni, végezzék otthonról.
Az új intézkedések magukban foglalják a 10 főnél nagyobb összejövetelek betiltását és a kávézók, éttermek, mozik, színházak illetve egyéb szórakozóhelyek, valamint a még nyitva lévő oktatási intézmények bezárását.
Netanjahu továbbá azt mondta, a terrorelhárításban használt digitális eszközöket fogják használni a koronavírus-hordozók nyomon követésére.
Bár a miniszterelnök az elmúlt napok során többször hangsúlyozta, hogy van elég élelmiszer az országban, az izraeliek szombaton a teljes zárlatról szóló nem hivatalos média riportok közepette megrohamozták a szupermarketeket. A közel hisztérikus hangulat előzménye többek között a 12-es csatorna péntek esti műsorában lejátszott felvételnek köszönhető, amin Belgiumban az emberek megrohamoznak egy élelmiszerboltot. Mint kiderült, a felvétel 9 évvel ezelőtt Németországban készült.
Az Egészségügyi Minisztérium főigazgatója, Mose Bar Sziman Tov a Sábát kimenetele előtt kiadott nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy van elég készlet és nincs olyan forgatókönyv, ami a szupermarketek bezárását tartalmazná.
Netanjahu este elismételte, hogy az alapvető áruk, különösen az élelmiszerekkel kapcsolatosak, továbbra is rendszeresen érkeznek légi és tengeri úton. Ez a Pészachra is érvényes. A szupermarketek, bankok, benzinkutak és patikák pedig nyitva maradnak.
A Jiszráel Beitenu vezetője, Avigdor Liberman a miniszterelnök bejelentését megelőzően a Twitter oldalán válságkormány létrehozására szólított a koronavírus fényében, melyet csak ée kizárólag a két nagy párt a Likud és a Kék-Fehér alkotna.
Netanjanu azonban a sajtótájékoztatón ismét nemzeti válság egységkormány alakítására szólított.
Az Izraeli Védelmi Erők korábban a nap folyamán Twitteren közölte, hogy az Egészségügyi Minisztérium utasításainak megfelelően minden harci katonának, valamint a kiképző bázisokban szolgálatot végző katonának egy hónapos tartózkodásra kell készülniük országszerte a bázisokon.
Az izraeli kormány csütörtök este bezáratta az iskolákat, egyetemeket, és arra sürgette az embereket, hogy kerüljék a nem szükséges gyűléseket.
A Palesztin Hatóság területén szombat estére 38-ra emelkedett fertőzöttek száma. Mahmúd Abbász elnök 1,5 hete egy hónapos válsághelyzetet hirdetett, és elrendelte az oktatási intézmények bezárását valamint 2 hétre megtiltotta a külfödi turisták belépését.
Mohammed Stajje palesztin miniszterelnök szombaton az izraeli börtönökben fogvatartott palesztinok azonnal szabadon engedésére szólított, különös tekintettel a betegekre és a gyógyíthatatlan betegségekben szenvedőkre, az izraeli koronavírusos esetek növekedése miatt.
A Gázai övezetben a Hamász terrorszervezet úgy döntött, hogy további értesítésig lezárja az Izraellel és Egyiptommal közös határait mindkét irányban. Ezen felül betiltották a 100 főnél nagyobb összejöveteleket. Az övezetben nincs megerősített koronavírusos eset.
Az izraeli 13-as csatorna riporterének nyilatkozó izraeli tisztviselők szerint Netanjahu néhány nappal ezelőtt indiai kollégájához, Narendra Modihoz azzal a kéréssel fordult, hogy adjon különleges kiviteli mentességet az N95-ös arcmaszkokra az izraeli orvosi csapatok számára és alapanyagokra az izraeli gyógyszeripar számára.
Az indiai kormány a közelmúltban ezekre kiviteli tilalmat rendelt el. India a gyógyszeripari alapanyagok legnagyobb exportőre, az izraeli ipar pedig az indiai behozataltól függ. A tilalom gyógyszerhiányt okozhatott volna Izraelben. Emellett Indiában van a világ legnagyobb arcmaszk-gyára.
A riporternek nyilatkozó izraeli tisztviselők elmondták, hogy világszerte hiánycikk az N95 típusú arcmaszk, amelyek fontosak az orvosi csapatok és mások számára, akik kapcsolatba kerülnek a koronavírusos betegekkel. Az N95 maszkok ára időközben a húszszorosára emelkedett.
Modi jóváhagyta Netanjahu kérését a gyógyszeripari alapanyag kivitelére. Az indiai kormány jóváhagyta az arcmaszkok iránti kérelmet is, de a kértnél kisebb mennyiségre.

2020, márc, 14