Új kutatás került nyilvánosságra Anna Frank letartóztatása kapcsán

Ronald Leopold, az Anna Frank-ház ügyvezető igazgatója a múzeum hivatalos honlapján egy újabb kutatásról számol be, amely Anna Frank letartóztatásának körülményeit új perspektívából szemléli.
Az évtizedek óta folyó kutatói munkát, amelynek az árulás a kiinduló pontja, most egy új lehetséges szempont figyelembevételével folytatják. A történészek arra a következtetésre jutottak, hogy bár valószínűsíthető, hogy Anna Frank letartóztatása mögött árulás lehetett, figyelembe kell venni más lehetséges forgatókönyvet is. A kutatók ezúttal nem abból indultak ki, hogy kik árulták el Anna Frank titkos búvóhelyét, hanem azt, hogy miért tartottak rajtaütésszerű házkutatást a Prinsengracht 263-ban.
A naplóból készült film jellegzetes képei a meredek lépcsőn felfelé trappoló németek egyre közelítenek a titkos szárnyhoz, biztos támpontként szolgált az eddigi kutatások során, mint ahogyan a telefonhívás is. Állítólag röviddel a rajtaütés előtt a németek névtelen telefonhívás révén értesültek a titkos menedékről, de erre közvetlen bizonyíték nincs és arra sem, hogy a németek tudták volna, hogy zsidók rejtőzködnek a házban. Ez a magyarázat ellentmondásos. A kutatók szerint az is lehetséges, hogy a Sicherheitsdienst (német biztonsági szolgálat) illegális munkások és fejadag kupon-csalás miatt jelent meg rajtaütészerűen a Prinsengracht 263-ban és így tulajdonképpen véletlenül találták meg Anna Frankot és még hét zsidó társát a mozgatható könyvespolc mögött.
Anna Frank naplója és az évtizedek óta folyó kutatások ellenére valószínű, hogy a teljes igazságot sosem fogjuk megtudni. Ronald Leopold közleményében reményét fejezte ki, hogy az új tanulmány a történészeket újabb kutatásokra fogja ösztönözni Anna Frank emlékére.

(ujkelet.live)

2016, dec, 18