Hangverseny a holokauszt áldozatainak emlékére

magyar_operahazJanuár végén a holokauszt áldozatainak emlékére is rendez koncertet az Operaház a Budapesti Filharmóniai Társaság Zenekarának két hangversenye között. A téli sorozatban neves karmesterek és fiatal, díjnyertes szólisták lépnek színpadra.
A magyarországi holokauszt-emlékévre visszatekintve az Operaházban is fejet hajtanak a náci vérengzés áldozatai előtt. A január 26-i hangversenyen azokra emlékeznek, akik a táborokban lelték halálukat, köztük a Magyar Állami Operaház számos művészére és dolgozójára.
Az emlékhangversenyt Szinetár Miklós címzetes főigazgató beszéde nyitja meg, a műsorban Arnold Schönberg Egy varsói túlélő című műve, valamint Henryk Górecki III. szimfóniája szerepel – Rőser Orsolya Hajnalka szólójával. A két opusz mellett Radnóti Miklós Nem tudhatom című versét Varga Gabriella mondja el. A karmester Ari Rasilainen lesz, a világjáró finn művész Európa és az Egyesült Államok számos szimfonikus zenekarát dirigálta az elmúlt években. A hangversenyen a Budapesti Filharmóniai Társaság Zenekara játszik.
Az emlékkoncert kísérőrendezvényeként az Operaház Vörös Szalonjában kiállítást rendeznek a holokauszt zenész áldozatainak emlékére. A kiállított plakettsorozat az áldozatoknak csupán egy töredékét képviseli; Bársony Péter brácsaművész 150 meggyilkolt muzsikus sorsát tárta fel, a sorozat alkotója Gerő Katalin.
A Budapesti Filharmóniai Társaság Zenekara a január 26-i emlékkoncertet megelőzően 19-én ad hangversenyt az Operaházban. Az estet Vásáry Tamás vezényli, Kodály Páva-variációi mellett Liszt Magyar fantáziája és Beethoven VII. szimfóniája hangzik el. A hangverseny szólistája az 1997-es születésű ifjú zongoraművész, Berecz Mihály, aki több zenei versenyen nyert el kiemelt helyezést, különdíjat.
Az együttes utolsó téli hangversenye február 9-én lesz. Az Operaházban immár visszatérő vendég a nemzetközi hírű karmester, Christian Badea. Herbert von Karajan mentoráltja több évtizedes pályáján bejárta a világ legnagyobb zenei színpadait. A New York-i Metropolitanben több mint 160 előadást dirigált. A budapesti koncerten Anton Webern Passacaglia című szerzeményét, Johannes Brahms Hegedűversenyét és Stravinsky Tavaszi áldozatát vezényli. A Brahms-hegedűversenyt a moldáviai származású Alexandra Conunova adja elő. A fiatal művész a 2012-es Joseph Joachim Hegedűverseny első díjasa.
(mti)

2015, jan, 15