Brüsszelben is megemlékeztek az auschwitzi áldozatokról

AuschwitzAz Európai Unió is megemlékezett kedden a Nemzetközi Holokauszt Emléknapról és az auchwitzi haláltábor felszabadulásának évfordulójáról.
Federica Mogherini, az Európai Unió külügyi főképviselője a történelemben példátlan bűnnek nevezte a soát, amelynek során hatmillió zsidót és több millió további ártatlant, romákat, politikai és hadifoglyokat, melegeket gyilkoltak meg a náci haláltáborokban.
A főképviselő szerint az idei emléknapot különlegessé teszi az auschwitzi haláltábor felszabadulásának 70. évfordulója.
“Sosem szabad megfeledkeznünk azokról, akik szenvedtek és odavesztek a holokauszt során” – emelte ki közleményében az olasz politikus, aki szerint a fájdalmas emlékeket hordozó túlélők mindennapi küzdelmére is emlékezni kell.
Federica Mogherini felidézte a két héttel ezelőtti párizsi merényleteket, a támadást a kóser szupermarket ellen, amely megítélése szerint keserű emlékeztető, hogy az erőszakos antiszemitizmus továbbra is köztünk él, és 70 évvel a holokauszt után vannak zsidó közösségek Európában, amelyek ismét fenyegetve érzik magukat.
“Ma minden eddiginél igazabb, hogy nem elég pusztán azt mondani, hogy soha újra” – írta közleményében a korábbi olasz külügyminiszter, arra az álláspontra helyezkedve, hogy a népirtás után született nemzedékeket emlékeztetni kell a történtekre, meg kell nekik tanítani, milyen borzalmak történtek Európában, és azt is, hogy kiálljanak az antiszemitizmus és a diszkrimináció minden formája ellen.
Navracsics Tibor, az Európai Bizottság magyar tagja, az oktatásért, kultúráért, ifjúságért és sportért felelős uniós biztos az egyik népszerű közösségi oldalon közzétett üzenetben emlékezett.
“Emlékezzünk, és soha ne feledjük az áldozatokat” – írta mikroblogján a magyar biztos.
Hasonló módját választotta a nyilvános emlékezésnek Cecilia Malmström kereskedelmi biztos. A svéd politikus arra hívta fel a figyelmet, hogy azért is fontos az emlékezés, mert az antiszemitizmus ismét erősödik Európában.
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár mindössze négy szót tett közzé az interneten: “We must never forget”, vagyis “sosem szabad felednünk”.
José Manuel Barroso, az Európai Bizottság előző elnöke azt az üzenetet adta ki, hogy 70 évvel Auschwitz-Birkenau felszabadulása után ideje emlékezni az áldozatokra, s folytatni a nyitott, biztonságos és befogadó Európa építését.
(mti)

2015, jan, 27