A Rumbach zsinagóga jövőjéről indult beszélgetés-sorozat

rumb_beszEgyüttélés Háza – Együtt Élés Háza – hamarosan elkezdődik a Rumbach Sebestyén utcai zsinagóga felújítása, ennek apropóján beszélgetés-sorozat indult a zsinagógában neves szakértők bevonásával a zsinagóga épület jövőbeni funkciójáról.
Az első találkozóra szerdán este került sor, amelyen a megjelent érdeklődőkkel Toronyi Zsuzsanna, a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár igazgatója; György Péter esztéta, az ELTE intézetvezető professzora, Gunther Zsolt Ybl-díjas építész, és Borgula András a Gólem színház alapítója beszélgetett.
A felmerülő ötletek széles sávon mozogtak. Volt aki zsinagógaként, emlékhelyként, vagy éppen oktatási központként hasznosítaná a jövőben a gyönyörű épületet, de volt olyan ötlet is, amely szerint mindhárom funkció megférne egymás mellett a felújított hetedik kerületi épületben.
A Rumbach Sebestyén utcai zsinagóga a második világháború óta romos, 1959 óta nem használják vallási célokra. 1980-ig laktak az épülethez csatlakozó bérlakásban, ekkor azonban ezt kiürítették, mert az épület életveszélyessé vált. Az 1980-as években egy állami vállalat vásárolta meg a hitközségtől, majd 1994-ben az épület az Állami Vagyonügynökség tulajdonába került. 2006-ban a Budapesti Zsidó Hitközség visszakapta, azóta látogatható, ám vallási élet nem zajlik az épületben, melynek legfőbb tartozékai hiányoznak, így a tóraszekrény, a padsorok is.
Képek a szerdai találkozóról>>>

2016, szept, 14