A mai az utolsó Szombat Ijjár hónapban, jövőhéten beköszönt Sziván

A ma este beköszöntő Sábesz, az utolsó Szombat lesz Ijjár hónapjában, hiszen kedden ismét Rajs Chajdes, így újabb hónapba, nevezetesen Sziván havába lépünk.
Sziván (סיון) a Biblia szerint az év harmadik hónapja, és a kilencedik Tisritől számítva. A hónap neve Eszter könyvében is említve van. Asszír nyelvben “Sivany” a hónap neve, ami az “erős napsütés idejét” jelenti. A Talmudban Savi-Laba a hónap elnevezése, ami Nlhav-Lava – lángba borult lávát jelent. Mások szerint a Sziv – Zivet, ragyogófényt jelent.
Sziván csillagképe az Ikrek. Egyes magyarázatok szerint az ikertestvérek: Dávid király (születésnapja Sávuot ünnepére esik) és a Messiás, aki Dávid leszármazottja lesz. Mások szerint az ikrek a Tóra és Izrael népe, akik egyesültek, miután az Örökkévaló a zsidó népnek adta a Tórát Sávuot napján. Sziván mindig harminc napos.
Sziván hónap főbb eseményei népünk hagyományai szerint:
– Szivánban enyhült az esőzés az Özönvíz alkalmával
– Ezékielnek próféciája volt a fáraóról
– Savuotkor hozták a Bikurimokat “Zsengéket” és a két kenyér áldozatot a Bét Hámikdásban a Templom idejében
– Ebben a hónapban hunyt el Dávid király
– A rómaiak ebben a hónapban végeztek ki több, rabbi Akiva csoportjához tartozó nagy zsidó bölcset
– Jerábeám ben Nevát király uralkodásának idején Izrael lakói nem hoztak több zsengét Jeruzsálembe
A hónap nevével kapcsolatban érdemes még megjegyezni, hogy a Gezerben történt ásatások során előkerült egy mezőgazdasági kő luách (naptár), melyben Sziván hónap az “általános aratás” nevet viseli.
Ebben a naptári hónapban ünnepeljük Sövuajsz (שבועות), azaz Sávuot, azaz a Tóra-adás ünnepét, amelyet ötven nappal Peszách után tartunk.

2016, jún, 03