A Holokauszt 72. évfordulójára emlékeztek az Emanuel fánál

emanuel16Vasárnap délelőtt ismét zsúfolásig megtelt a Dohány zsinagóga mellett található Raoul Wallenberg Emlékpark, ahol a Holokauszt 72. évfordulójának alkalmából tartotta hagyományos megemlékezését az Emanuel Alapítvány.
Az 1990-ben létrejött Alapítvány – amelynek célja a zsidó kultúra, oktatás segítése – minden évben július első vasárnapján emlékezik meg a holokauszt áldozataira az Emanuel fánál.
A vasárnapi rendezvényt Ilan Mor, Izrael Állam leköszönő budapesti nagykövetének emlékező beszéde nyitotta meg. A nagykövet kiemelte az emlékezés fontosságát, azt, hogy a Holokauszt borzalmait soha nem szabad elfelejtenünk, mindig, évtizedek múlva is meg kell emlékeznünk azon mártírok millióiról, akik zsidóságuk miatt kerültek a haláltáborokba, és vesztették életüket.
kardoseml_kicKardos Péter főrabbi személyes visszaemlékezéseket tartalmazó szívszorító beszédében felhívta a figyelmet arra, hogy akik ma, a 21. század Magyarországán antiszemitizmusról beszélnek, nem tudják valójában, hogy milyen is volt egy valóban fasiszta világban, ennek folytán közegben élni. Kérte az emlékezőket, valamint általuk mindenkit, hogy gondoljanak bele, milyen lehetett egy olyan Magyarországon élni 1944-ben, ahol a sárga csillag viselése miatt megvető tekintetben, félelemben kellett végigsétálni az utcákon.
A megemlékezés részeként Kardos László kántor elénekelte az “El mole rachamim” (אֵל מָלֵא רַחֲמִים) kezdetű imát, amelynek minden szava, zenei fordulata, a holokauszt okozta végtelen fájdalmunkat és hitünkben való bizakodásunkat fejezi ki, majd a túlélők gyújtották meg az emlékezés gyertyáit az Emanuel emlékfa előtt.
A megemlékezésen részt vett többek között Vattamányi Zsolt, Erzsébetváros polgármestere, dr.Frölich Róbert országos főrabbi, dr.Kunos Péter a Mazsihisz és a BZSH ügyvezető igazgatója, valamint több holokauszt túlélő, és családtagja is.
A rendezvény a gyászolók Kaddis (קדיש) imájának elmondásával zárult, a megjelentek együtt mondták el az elhunytak emlékéért elhangzó imát, mely pontosan 68 szóból áll, mert ennyi a héber chájim (חַיִּים), azaz élet szó betűszám-értéke, s így az elhunytak örök életére gondolunk.
A megemlékezés képei>>>

2016, júl, 03