A Flódni versenytől a Macesztorta versenyig a gyomrunkon át vezet az út

maceszversenypavaA Pávai utcai zsinagógában vasárnap délutánra “Macesztorta versenyt” hirdettek. A versenyen minden sütni és versenyezni vágyót szeretettel láttak, és nem is kellett csalódni, rengeteg különböző tortát mutattak be az indulók, és kóstolhattak az érdeklődők.
A Páva körzet elnökének, dr.Gádor György beszámolóját olvashatják a versenyről:
Hagyományaink része a zsidó gasztronómia. Büszkeség tölt el minket, amikor egy jóízű ebéd romjai felett a családtagjainkat, a barátainkat szemléljük, ma is finomat főztünk sütöttünk. Az elégedettségnek erre a pozitív üzenetére építettünk, amikor a Flódni verseny résztvevőinek lelkesedését látva a Páva utcai Zsinagóga önkéntes csapata úgy döntött, hogy András és Eszter projektjét érdemes folytatni, együtt bővíteni egy új kihívással. A Pészach a zsidó konyhában nemcsak fegyelmezettséget, hanem kreativitást is igényel, jellegzetes eleme a macesz. Ez egyszersmind zsidó identitásunk része.
A lelkesedés, a konyhai gyakorlat, a hagyományok tisztelete, a szereplési vágy összegyúrva eredményezte, hogy a Dél-pesti, a Frankel, a Dózsa, a Páva utcai Zsinagóga önkéntesei mellett egyéni indulók, és profik, a Sommer Cukrászda és a Semes Kóser Pékség is indult, mert komolyan vették a verseny igényét. Ugyanis, mint a lakmuszpapír, mi is jelezzük a piac létezését. A nap fő szponzora a Páva utcai Zsinagóga Templomkörzete és a Semes lett.
Minden induló saját maga gondoskodott az alapanyagok beszerzéséről az elkészítéstől a tálalásig. A helyszín pedig a Baumhorn Lipót által tervezett Nagy Zsinagóga, ami ma már a Holokauszt Múzeum része. A sütemények elkészítését nagyban segíti, hogy már az ünnepek után vagyunk.
Tíz nevező tizenkét különböző tortája a macesz lap és a macesz liszt felhasználhatóságának gazdag bizonyítékai dióval keverve, mandulával, friss gyümölccsel, lekvárral, kávés vagy trüffel krémmel bolondítva.
A Páva csapata, Ancsi és Ági alkotásával, egy majdnem tradicionális macesztortával indult, amely dió helyett mandulával készült, savanykás lekvárral töltöttük meg, és magas kakaótartalmú csokoládémázzal vontuk be. A tésztánk alapja: maceszliszt, mandula, tojás, citromlé, narancslé, reszelt alma, cukor. A savanyú ringlóból főzött házi lekvár pikánsan egészíti ki a két réteg piskóta közé zárva a kávés-narancsos csokoládékrém ízét. Szerencsére nagy adag krém készült, és maradt is. Így a piskóta mellett a második legfontosabb hordozóval is ehető – kanállal.
Mind komolyan vettük magunkat, a házias ízektől a cukrászda színvonalú megvalósításig. A közönség és a zsűri szavazatai alapján négy kategóriában nyertek a legfinomabb és a legötletesebb sütemények. A nyeremény egy-egy üveg kóser bor és a Semes felajánlásaként 3000-3000 Ft értékű Barchesz-vásárlási utalvány volt. Mindenki süteményét teli szájjal dünnyögéssel és elismerő oklevéllel díjaztuk. A versenyzők, és a szurkolótábor mellett a múzeum látogatóit is vendégül láttuk.
A verseny tanulsága, hogy zsinagógáink elkötelezett emberek közösségéből állnak, akik irányítás nélkül, alulról szerveződően, önkéntesen, egészségesen vetélkedve, tisztességes versenyben összeadnak egy ilyen jól sikerült rendezvényt, és ez nekünk érték.
Köszönjük minden önkéntesnek a segítségét, a zsűri tagjainak a komolyságát, a versenyzők odafigyelését és munkáját a finom süteményekkel, amelyek nélkül ez a program létre sem jött volna. Köszönjük, hogy tanulhattunk egymás receptjeiből, és végigkóstolhattuk.
Akinek nem futott volna össze a nyál a szájában nézze meg a fényképeinket a cikk mellett illetve a körzet Facebook oldalán:
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1700265010256362.1073741837.1636106510005546&type=3
https://www.facebook.com/zsinagoga.pavautcai/?fref=ts

2016, máj, 09